20 rzeczy, które chciałbyś wiedzieć o Wąchocku, ale boisz się o nie zapytać

Jest kilka takich miejsc, które są znane z tego, że są znane. Prawie wszyscy o nich słyszeli, ale mało osób może powiedzieć o nich coś więcej. Czasem są owiane tajemnicą, a niekiedy panujące stereotypy nie pozwalają dostrzec jego potencjału.

Maciej z Ruszaj w Drogę w Wąchocku

Tak też jest z Wąchockiem. Nazwa miasta może i ma dużą rozpoznawalność, ale… potrafilibyście znaleźć 5 rzeczy, które moglibyście powiedzieć o Wąchocku? Nie wiedzielibyście nawet o co zapytać? W takim razie ten wpis jest dla Was ;)

Spisaliśmy aż 20 rzeczy, które moglibyście wiedzieć o Wąchocku, ale boicie się o nie zapytać.

20 rzeczy, które chciałbyś wiedzieć o Wąchocku

1. Wąchock naprawdę istnieje

Czy jest wśród nas ktoś, kto mógłby zadać takie pytanie? Legendarne już opowieści o Wąchocku i jego mieszkańcach pojawiły się i święciły triumfy w czasach PRLu. Wielu z nas choć raz słyszało jakąś niestworzoną opowieść o Wąchocku. Czy zastanawialiście się kiedyś, czy warto przyjechać do Wąchocka żeby przekonać się o nich na własne oczy?

Jak pokazaliśmy w artykule "Wąchock - miasto, które naprawdę istnieje",  Wąchock jest prawie 600-letnim miastem, leży w województwie świętokrzyskim i wyróżnia się zdrowym podejściem do uśmiechu i pozytywnych emocji :) I ma mało wspólnego z krążącymi o nim po całej Polsce dowcipami.

2. O Wąchocku krążą dowcipy

Legendy i niestworzone historie o Wąchocku powstały na bazie dowcipów. Żarty przedstawiają miasteczko jako zapadłą wieś z nie do końca ogarniętymi mieszkańcami. Wsią rządzi despotyczny sołtys z rodziną oraz autorytatywny ksiądz. Mieszkańcy Wąchocka słyną z niekonwencjonalnych pomysłów i problemów, których rozwiązania często wprawiają innych w osłupienie.

Z dowcipami o Wąchocku możecie zapoznać się w naszej subiektywnej liście 50 najlepszych dowcipów o Wąchocku.

Dowcipy mają tylko tyle wspólnego z Wąchockiem, że są wykorzystywane do jego promocji, a Sołtys musi znać je wszystkie. Jaki naprawdę jest Wąchock? Pokazywaliśmy to przez cały tydzień w trakcie akcji Tydzień z Wąchockiem.

3. Lokalni włodarze też mają poczucie humoru

Jak to jest żyć w mieście przepełnionym żartami? Rąbek tajemnicy ujawnił nam Sołtys w trakcie naszej rozmowy. A jako dowód poczucia humoru lokalnych urzędników może posłużyć to, że na oficjalnej stronie gminy wyświetlane są losowe dowcipy o Sołtysie, Burmistrzu i mieszkańcach.

Zresztą Burmistrz Wąchocka pojawia się na imprezach razem z Sołtysem i wspólnie odbierają nagrody za działalność miasta - jedną z ciekawszych, którą znaleźliśmy była nagroda "Pozytywnie Zakręceni" dla Urzędu Miasta i Gminy Wąchock.

Sołtys i Burmistrz Wąchocka na gali rozdania nagród
[fot. atysART.com ]

4. Wąchock posiada ciekawą historię

Wąchock to nie tylko Sołtys i dowcipy. W Wąchocku znajdziemy jeden z najstarszych i najcenniejszych polskich zabytków. Zabudowania opactwa cystersów są istną perełką architektury. Mieści się w nich Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu z wyjątkowymi pamiątkami.

Okoliczne lasy to miejsce stacjonowania oddziałów majora „Ponurego”, w wąchockim dworku dowodził powstańcami styczniowymi gen. Marian Langiewicz, a dolina rzeki Kamiennej kryje historię prymitywnego osadnictwa sięgającą czasów prehistorycznych!

W Wąchocku znajduje się także cmentarz żydowski „kirkut”, na którym zachowało się ponad 40 kamiennych nagrobków. W czasie wojny, ludność żydowska, stanowiąca ponad 23% ludności Wąchocka została całkowicie wyniszczona przez hitlerowców.

O historii Wąchocka opowiedział nam w wywiadzie Sołtys Marek Samsonowicz.
Cmentarz żydowski w Wąchocku fot. Kasia-s
[fot. Wikipedia Kasia-s ]

5. Major Ponury i generał Marian Langiewicz historycznymi bohaterami Wąchocka

Generał Marian Langiewicz, w trakcie powstania styczniowego, po wycofaniu się z Szydłowca, zorganizował kwaterę dowództwa dla oddziałów powstańczych w miejscu zwanym dzisiaj „Dworkiem Langiewicza”. Wąchock na kilkanaście dni stał się powstańczą stolicą województwa sandomierskiego i stąd wysyłane były odezwy mobilizujące do lokalnych włodarzy miast i wsi. Oddziały wojsk zgromadzonych w Wąchocku liczyły ponad 1200 żołnierzy.

Z kolei podczas II wojny światowej na terenie dzisiejszego rezerwatu przyrodniczego Wykus stacjonowały wojska Armii Krajowej pod dowództwem majora Jana Piwnika „Ponurego”.

Na terenie wzgórza i polany Wykus znajduje się szlak mogił partyzanckich przypominający o walczących tu oddziałach partyzanckich Armii Krajowej podczas II Wojny Światowej. Na Wykusie w latach 80-tych, w czasie stanu wojennego odbywały się potajemne zjazdy kombatantów AK organizowane przez „Solidarność”.

Wykus kaplica w Wąchocku fot. Wikipedia Vindicator
[Fot. Wikipedia Vindicator]

6. Wąchock ma Sołtysa

Wąchock jest wyjątkowym, prawie 600-letnim miastem, bo nadal ma Sołtysa. Pomimo tego, że rządzi tu Burmistrz, aby dochować tradycji zdecydowano się na powołanie specjalnego tytułu Honorowego Sołtysa Wąchocka.

W swojej historii Wąchock miał już kilku Honorowych Sołtysów i nie byli to tylko panowie - przez dwa lata urząd ten sprawowała Anna Życińska. Obecnie Honorowym Sołtysem jest Marek Samsonowski, który na wiele sposobów promuje swoje miasto - między innymi na naszym blogu.

Polecamy: Rozmowa z Sołtysem Wąchocka Markiem Samsonowskim

Uroczyste przekazanie koła dla nowego sołtysa
[Fot. Urząd Miasta i Gminy Wąchock, na zdj. mianowanie na Sołtysa Wąchocka]

7. Sołtys śpiewa

Panujący obecnie Sołtys Marek Samsonowski jest twórcą Kapeli Sołtysa z Wąchocka, która angażuje się w akcje promocyjne miasta. Ich występy można oglądać na festynach i imprezach regionalnych. Dzięki wsparciu samorządu nagrali w lokalnym studio w Wąchocku limitowane edycje swoich płyt.

Od czasu do czasu ruszają w drogę, aby promować Wąchock poprzez swoją muzykę. Oglądający muzyczne programy w jednej z prywatnych telewizji na pewno pamiętają ich występ, podczas którego zebrali cztery TAK-i.


8. Córka sołtysa śpiewa

Sołtys nie jest jedynym śpiewającym wąchocczaninem. W Kapeli Sołtysa gra i śpiewa cała jego rodzina. Jest wśród nich także fotografująca skrzypaczka i wokalistka Aleksandra Samsonowska, występująca także solo pod pseudonimem „Niebieska”. Na swoim Tumblerze napisała myśl, z którą zgadzamy się w 100% „Możesz zobaczyć to, czego inni nie widzą. Wystarczy, że uniesiesz wzrok ponad horyzont”.


9. Wąchock jest Stolicą Humoru

W 2007 roku, Partia Dobrego Humoru przy udziale honorowych obywateli miasta i delegacji z Lubomierza wręczyła Sołtysowi certyfikat uznający Wąchock Stolicą Humoru.

Od tego czasu hasło te wykorzystywane jest do promocji Wąchocka.

10. Wąchock jest Miastem Cudów

Wąchock od kilkudziesięciu lat nazywany jest także Miastem Cudów. Pamiętają ją wszyscy mieszkańcy miasteczka. Najprawdopodobniej nazwa ta oddawała atmosferę wszechobecnych dowcipów i pokazywała, że wszystko jest w Wąchocku możliwe.

Tajemnice miasta cudów zdradził nam Sołtys Wąchocka.

11. Koło Wąchocka odkryto ślady prehistorycznego osadnictwa

W okolicy Wąchocka, w dolinie rzeki Kamiennej między Wąchockiem a Skarżysko-Kamienną, na powierzchni zaledwie kilku kilometrów kwadratowych odkryto ponad 400 obozowisk z epoki kamienia. Mówi się, że nigdzie na świecie nie ma tak dużego skupiska znalezisk. Niektóre z nich mogą mieć nawet 50 tysięcy lat!

Obszar został objęty ochroną i stworzono na jego terenie Rezerwat Archeologiczny Rydno. Co roku organizowany jest tutaj darmowy Piknik Archeologiczny, podczas którego można zobaczyć jak mieszkali i czym zajmowali się prehistoryczni ludzie.

Piknik archeologiczny Rydno fot. Rydno.pl
[Fot. Rezerwat Archeologiczny Rydno.com]

12. Do Wąchocka co roku zjeżdżają sołtysi z całego kraju

Co roku w Wąchocku odbywa się impreza, w której Sołtysi z całego kraju walczą w Ogólnopolskim Turnieju Sołtysów. Wśród zwariowanych konkurencji nie brakuje zwijania asfaltu, szukania jaj w stogu siania, rzucania widłami w sąsiada i wyścigów po mamrocie. Jest klimat. Taki wąchocki.

O zwariowanych konkurencjach pisaliśmy już we wpisie Wąchock – miasto, które naprawdę istnieje

Wąchock - Turniej Sołtysów fot. Urząd Miasta Wąchock
[Fot. Urząd Miasta i Gminy Wąchock, na zdj. Turniej Sołtysów]

13. W Wąchocku odbywa się festyn Mnisi i Hutnicy

Dzięki współpracy z Eko-muzeum ze Starachowic w sierpniu, w Klasztorze Cystersów z Wąchocku odbywa się festyn „Mnisi i Hutnicy” pokazujący rolę jaką odegrali mnisi w kształtowaniu i rozwoju okolicznych terenów.

W ramach festynu możliwe jest zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem i zapoznanie się z życiem codziennym mnichów oraz obrzędami. Można także spróbować własnych sił w przygotowanych przez organizatorów atrakcjach.

Na stronie gminy można zobaczyć zdjęciową relację z ostatniego festynu

Wąchock - Festyn Mnisi i Hutnicy
[Fot. Urząd Miasta i Gminy Wąchock, Dwiesfery.pl]

14. W Wąchocku rozpoczynają się trasy spacerowe

W Wąchocku odnajdą się piechurzy i rowerzyści – w miasteczku rozpoczyna się kilka szlaków spacerowych prowadzących przez okoliczne lasy, punkty widokowe i miejsca pamięci. Przez Wąchock przebiegają także regionalne trasy rowerowe i szlaki piesze m.in. do Cedzyny, Kałkowa-Godowa, Zalewu Lubianka Uroczyska Wykus.

Z trasami można zapoznać się na stronie gminy

15. W Wąchocku działają lokalne stowarzyszenia

Na terenie Wąchocka działa kilka lokalnych stowarzyszeń, których głównym celem jest promowanie miasta. Najstarsze ze stowarzyszeń - Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka przyczyniło się do zorganizowania pierwszych Dni Wąchocka oraz powstania Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej.

Wąchockie Stowarzyszenie Promocji Kultury PROARTIS pomagało w organizacji Dni Wąchocka oraz organizowało koncerty, pokazy i występy. Fundacja Obiekt Zabytkowy Opactwo Cystersów z kolei wspomaga z kolei odbudowę i renowację zabudowań klasztornych oraz działa na rzecz promocji turystycznej opactwa.

Wszystkie te stowarzyszenia łączy jedno: chęć promowania miasta.

16. W Wąchocku jest "Pałac Schoenberga"

No prawie. Nie jest, a był. Nie Schoenberga tylko Neumana. I nie pałac, tylko ruina zabudowań fabrycznych. Ale w Wąchocku nazywają go Pałacem Schoenberga. Bo jak powiedział nam Sołtys, w Wąchocku wszystko im wolno ;)

W rzeczywistości są to ruiny kamienicy wybudowanej przez Roberta Neumana, a Schoenberg był zięciem i kolejnym właścicielem kamienicy z okolicznymi zakładami metalowymi i młynem.
Ruiny znajdują się dzisiaj w rękach prywatnych i wieść gminna niesie, że jest szansa na ich remont i przekształcenie w hotel.

Wąchock - Pałac Shoenberga fot. Omron Wikipedia
[fot. Wikipedia – Omron ]

17. W Wąchocku prężnie działają strażacy ochotnicy

Tak, w Wąchocku jest Ochotnicza Straż Pożarna i działają w niej przyjaźni strażacy, którzy dołączyli się do naszej akcji. Zdaje się, że strażacy cieszą się sporą popularnością w Wąchocku, bo mają więcej Fanów na Facebooku niż sam Wąchock ;)

Na ich profilu na Facebooku można przeczytać, że ich jednostkę utworzono w 1919 roku i od tego czasu aktywnie uczestniczyli w życiu Wąchocka działając w konspiracji w trakcie II Wojny Światowej, odbudowując Dom Kultury i uświetniając swoją obecnością wiele uroczystości państwowych i kościelnych.

OSP Wąchock zbiera pieniądze na WOŚP
[Fot. OSP Wąchock]

18. Wąchock się zmienia

Jeśli byliście tu kilka lat temu i wybierzecie się za rok, to możecie nie poznać Wąchocka. Na wyremontowanym głównym placu ma stanąć Pomnik Sołtysa, okoliczne drogi zostaną wyłożone kostką, a w samym mieście już wkrótce powstanie skate-park i przestrzeń miejska wokół miejskiego zalewu.

Jak donosi Echo Dnia miasto i gmina realizuje obecnie 22 inwestycje, które dzięki wsparciu unijnemu osiągają wartość kilkunastu milionów złotych. A wśród nich: wypożyczalnia sprzętu pływającego i plenerowa siłownia przy zalewie, boiska sportowe, remonty budynków poczty i MGOK, szalet miejski, przebudowa ulic, budowa parkingu


[Fot. Urząd Miasta i Gminy Wąchock, na zdj. Wąchock z lotu ptaka]

19. Wąchock ma swoją drużynę piłkarską

W Wąchocku, przy klubie sportowym METEOR trenuje młodzieżowa drużyna piłkarska Campeones. Chłopaki biorą udział w rozgrywkach ligi Playarena w Starachowicach i jak mówią, brakuje im chętnych do gry. Może jakaś mobilizacja? Przyszli Campeones [tłum: zwycięzcy] czekają na Was! ;)

(A tak przy okazji - jeśli lubicie grać w piłkę, a ciężko Wam znaleźć skład, to warto zainteresować się projektem miejskich lig Playarena, który pozwala założyć ligę w każdym mieście)

Drużyna piłkarska Campeones Wąchock
[Fot. Drużyna Campeones Wąchock]

20. W Wąchocku będzie elektrownia jądrowa

Jak zdradził nam Sołtys Wąchocka, Burmistrz chce zbudować pierwszą elektrownię jądrową w Świętokrzyskim. Dlatego ogłosił w gminie akcję masowej kastracji psów i kotów.


Więcej informacji 

Wpis powstał w ramach akcji Tydzień z Wąchockiem, w której razem z Sołtysem i lokalnymi działaczami z Wąchocka przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek pomieszaną z porcją dobrego humoru. A to wszystko wrzuciliśmy do jednego podróżniczego worka i przyprawiliśmy szczyptą historii. Po więcej wąchockich inspiracji odwiedźcie koniecznie nasz profil na Facebooku!
Pozostałe wpisy z Wąchocka:
  2 Komentarze

  Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. To z tego spisu najbardziej zachęcająca dla mnie jest wzmianka o cmentarzu żydowskim i o pałacu :D
   Marta Antonina

   OdpowiedzUsuń
  2. Wąchock,a głównie Opactwo ok ale mnimum 2-3 dni.Komunikacja masowa na odcinku Kielce-Wąchock-Kielce to MAKABRA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,a zwłaszcza w dni wolne.To nie nasze woj.pomorskie ,to nie nawet Nowy Staw gdzie ciężko,ale dojechać i wyjechać można,to HORROR

   OdpowiedzUsuń
  Nowsza Starsza

  Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

  Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

  Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
  Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
  Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
  Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
  Formularz kontaktowy