Warsztaty Kaszubski Szlak - pierwsza edycja za nami!

Pół roku temu zastanawiałem się, dlaczego nie doceniamy tego co polskie i dlaczego tak mało Polaków podróżuje po Polsce. Pisałem wtedy, że potrzebne są wielkie zmiany na każdym poziomie – od polityków przez administrację i organizacje turystyczne po szkoły, rodziny i uczniów.

Maciej z młodzieżą na Warsztatach Kaszubski Szlak

I że powinniśmy pokazywać dzieciakom jaka ciekawa jest Polska, a do programu nauczania trzeba dołączyć zajęcia zachęcające młodzież do ruszenia w drogę. W tym roku spotkała mnie miła niespodzianka.

Pierwsza edycja Kaszubskiego Szlaku za nami!

Kończę właśnie pierwszą edycję warsztatów z młodzieżą. W trakcie dwugodzinnych zajęć opowiadałem o historii i kulturze Kaszub. Pokazywałem też jak połączyć naukę ze zwiedzaniem regionu. Prowadzenie zajęć w szkołach to była świetna przygoda, a największą nagrodą było zainteresowanie uczniów i zaangażowanie z jakim wypełniali kolejne zadania. Zaskoczyło mnie, jak ochoczo zabierali się do robienia rękodzieła.

Warsztaty Kaszubski Szlak - młodzież na zajęciach

Jak to się stało, że prowadzę warsztaty?

Warsztaty są uzupełnieniem tego, co robimy na blogu. Wiesz, że mamy swoją misję? Jest to zachęcanie do aktywnego spędzania czasu i do poznawania świata. I warsztaty świetnie się w nią wpisują.

Maciej na prezentacji o podróżowaniu

My tuż za rogiem mamy Kaszuby. Zaczęliśmy je zwiedzać półtora roku temu. Wcześniej często przez nie przejeżdżaliśmy, ale nie mieliśmy okazji żeby spojrzeć na Kaszuby oczami turysty. Po 10 dniach zwiedzania zrozumieliśmy, że tuż pod nosem mamy prawdziwą krainę rozmaitości – kaszubski język, kulturę, ludowe wierzenia i mitologię, literaturę, wciągającą historię, piękne krajobrazy oraz mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania.

Nasza półka wypełniała się książkami, przewodnikami, poezją i prozą o Kaszubach. Nawet nie wiem kiedy minęły miesiące czytania, wertowania albumów i prób zrozumienia zawiłej kaszubskiej historii.

W mojej głowie pojawił się pomysł, którym podzieliłem się z Fundacją Słoneczne Wzgórze. Dopracowaliśmy szczegóły. Wkrótce dostałem informację, że pomysł docenił Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i otrzymaliśmy dofinansowanie.

Ale się ucieszyłem! Od razu zabrałem się do pracy i po kilku tygodniach przeprowadziłem pierwsze warsztaty w ramach projektu „Kaszubski Szlak – warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży”. Warsztaty promują Kaszuby i namawiają do poznawania najbliższej okolicy.

Warsztaty Kaszubski Szlak - poznaj Kaszuby

Co na warsztatach?

Warsztaty trwają dwie godziny lekcyjne i wypełnia je multimedialna prezentacja o kulturze, tradycjach i zawiłej historii Kaszub i Kaszubów. Nie jest to zwykła prezentacja. Nie ma tu przeskakiwania przez kolejne slajdy i nudnego czytania z ekranu. Prezentację wzbogacają zagadki dla uczestników, opowieści i anegdoty dotyczące miejsc, które wspólnie odwiedzamy w trakcie zajęć.

Uczniowie podróżują ze mną po wirtualnej mapie Kaszub i odkrywają miejsca ważne dla kaszubskiej kultury, poznają kaszubskich bohaterów, ludowe wierzenia. Na każdym kroku dowiadują się gdzie pojechać z klasą, przyjaciółmi i rodziną, żeby zobaczyć na własne oczy miejsca, które im pokazuję.

To nie wszystko. Uczniowie tworzą własny kaszubski szlak - uzupełniają plan podróży, rozwiązują zagadki i odszyfrowują kaszubskie porzekadła.

Warsztaty Kaszubski Szlak - kaszubski szyfr

A prawdziwą frajdą i świetnym zakończeniem warsztatów są zajęcia z kaszubskiego decoupage.

Krótkie wspomnienie ZPT

Pamiętasz szkolne Zajęcia Praktyczno-Techniczne, tzw. ZPT? Ile robiło się kiedyś karmników, deseczek, figurek, latawców, wyszywanek, kanapek, grzanek, zup i pierogów… Dzisiaj to tylko wspomnienie naszego pokolenia.

Warsztaty Kaszubski Szlak - zajęcia praktyczne

Przekonałem się, że uczniowie nadal lubią takie zabawy. Za każdym razem widzę u nich ten sam błysk w oku i prawdziwą radość, gdy mogą samodzielnie coś wykonać.

Wszyscy, bez wyjątku, ochoczo rzucają się do pracy i wychodzą z zajęć z pamiątkowym kaszubskim brelokiem.

Warsztaty Kaszubski Szlak - zajęcia praktyczne

Ruszaj na Kaszuby – pierwsze wydanie przewodnika!

To jeszcze nie wszystko! Oprócz breloka i ulotek z wyznaczonym własnym kaszubskim szlakiem uczestnicy pierwszej edycji warsztatów "Kaszubski szlak" dostawali ulotkę i pierwsze wydanie naszego przewodnika po Kaszubach!

Ruszaj na Kaszuby - ulotka do przewodnika
Ruszaj na Kaszuby - pierwsze wydanie przewodnika

A w przewodniku – artykuły podsumowujące warsztaty, przepis na 10 dni zwiedzania Kaszub oraz dodatkowe inspiracje na spędzenie wolnego czasu na Kaszubach.

Jestem z niego dumny. To wyjątkowy przewodnik – pierwszy taki w Polsce, bo napisany przez nas - małżeństwo blogerów, podróżników po Polsce. Przewodnik powstał w całości z naszych materiałów, samodzielnie go opracowaliśmy, zaprojektowaliśmy i złożyliśmy.

Każdą stronę wypełniają nasze wspomnienia, przemyślenia, opisy miejsc i kolorowe zdjęcia, które znasz już z bloga. Póki co, można go znaleźć w bibliotekach szkół biorących udział w warsztatach i dostępny jest u nas - do wglądu.

Teraz będę intensywnie pracować nad kolejnym, ogólnodostępnym wydaniem. Czy uda mi się do wiosny? Mam nadzieję. Trzymaj proszę kciuki!

To nie koniec - ciąg dalszy nastąpi

Już widzę, że kolejny rok będzie pracowity. Bo mamy mnóstwo pomysłów. Chciałbym, żeby jednym z nich była kolejna edycja kaszubskich warsztatów.

Bo "Kaszubski szlak" to chwila oddechu dla młodzieży i fajny sposób na nietypową lekcję historii, polskiego, języka kaszubskiego lub wiedzy o społeczeństwie.

Warsztaty Kaszubski Szlak - chwila oddechu od nauki

Wystarczą dwie godziny lekcyjne, żeby przenieść się w czasie i poznać różnorodność Kaszub, podsumować historię Pomorza i odkryć sposób na łączenie nauki ze zwiedzaniem najbliższej okolicy.

Warsztaty mogą odbywać się w ciągu dnia w trakcie lekcji, lub po południu jako zajęcia dodatkowe.

Wiek nie ma tu większego znaczenia. Warsztaty prowadziłem w podstawówce, gimnazjum i w liceum. Chciałbym poprowadzić je w starszej grupie :)

Warsztaty Kaszubski Szlak - pierwsza edycja za nami

Podaj dalej

Jeśli chcesz, żebym przeprowadził warsztaty w Twojej szkole, w domu kultury, bibliotece, lub innej instytucji – daj znać!

Jeśli chcesz mi pomóc i napisać o warsztatach, przygotowałem dla Ciebie zdjęcia i krótkie podsumowanie dla mediów. Informację możesz pobrać tutaj.

Jeśli znasz kogoś, kto jest zainteresowany takimi zajęciami – prześlij mu tę relację albo udostępnij ten wpis dalej na Facebooku lub Twitterze.

Jeśli masz propozycję lub jakiekolwiek pytania napisz do mnie przez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na maciej /małpa\ ruszajwdroge.pl

Do ùzdrzeniô!


--

"Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży Kaszubski Szlak" to projekt współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Realizatorami projektu są Fundacja "Słoneczne Wzgórze" ze Stężycy oraz Kasia i Maciej Marczewscy z bloga "Ruszaj w Drogę!"

Poczytaj jeszcze

9 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Rewelacja Maciek, kawał dobrej roboty. Bardzo się cieszę, że to robicie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Marti. Wracaj szybko z podróży i opowiadaj jak tam było :)

   Usuń
 2. Gratuluję pomysłu i wykonania!!!
  Tekst przeczytałam dwa razy, bo tak mi się ta akcja spodobała.
  No i ta profeska w postaci linków na końcu i całego call to action!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że pomysł się podoba. Młodzież i nauczyciele też byli zadowoleni :)

   Usuń
 3. Swietna sprawa! Ja urodzilam sie na Kaszubach, a wychowalam na Powislu. Mimo to, w zasadzie niewiele wiem o tych regionach! Chyba raz bylam z wycieczka szkolna we Wdzydzach Kiszewskich. Przewaznie odganizowano bowiem wyjazdy w dalsze okolice. Jak to bylo - 'Cudze chwalicie, swego nie znacie'... Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To koniecznie, jak najszybciej nadrabiaj zaległości :) Bo Pomorskie, Kaszuby i Żuławy to świetne regiony do zwiedzania. Jakbyś potrzebowała gotowych pomysłów, to mamy je w naszym przewodniku na www.ruszajwdroge.pl/kaszuby

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy pomysł. I doskonale zrealizowany. Tylko tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna incjatywa. A zajęcia dla przedszkolaków też będą? :-)

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy