Natura


Bogactwo Polski to przede wszystkim jej natura. Nie bez powodu mamy w Polsce tak wiele parków krajobrazowych i narodowych – nie szukając daleko, choćby Trójmiejski Park Krajobrazowy, albo najmniejszy w Polsce – Ojcowski Park Narodowy.

Nas najbardziej zachwycają góry – złośliwi twierdzą, że to dlatego, że mieszkamy nad morzem ;) Ale przyznajcie sami – czy nasze Bieszczady nie są piękne? A Karkonosze? – możemy je polecić każdemu, kto szuka urozmaiconego odpoczynku połączonego z górskimi wędrówkami. Każdy kto choć raz wdrapał się na Tarnicę lub na Śnieżkę, zrozumie, o czym mowa.
Kto nie ma siły wdrapywać się na najwyższe szczyty, zawsze może skorzystać z wyciągu, a kto nie lubi jazdy na nartach zjazdowych (jak Maciek), może spróbować swoich sił w jeździe na nartach biegowych w największym w Polsce Ośrodku Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach (w Szklarskiej Porębie).

Chcielibyśmy powiedzieć, że największa w Polsce pustynia jest niczym Sahara, ale nawet na blogu obowiązuje nas szczypta rzetelności dziennikarskiej. Pomimo więc, że Pustynia Błędowska udawała Saharę w filmie polskiej produkcji pt. „Faraon”, to ewidentnie czasy jej świetności dawno już minęły i pewnie wkrótce będzie mogła udawać tropikalną dżunglę w polskiej wersji „Tarzana”. Ale gwoli formalności: jakby ktoś się czepiał – pustynia w Polsce jest. I już całkiem na poważnie – naprawdę warto, będąc w pobliżu – podjechać i rzucić na nią okiem.

Co innego wodospady – chociaż daleko im do Niagary, jednak nie można odmówić im klimatu i tego, że są po prostu urocze. My jak dotąd podziwialiśmy Wodospad Kamieńczyka (największy w Karkonoszach), a także Wodospad Wilczki (dawniej Wodogrzmoty Żeromskiego), Wodospad Szklarki oraz Wodospad Podgórnej.


Dla tych, którzy od wodospadów wolą wypoczynek nad jeziorem polecamy Jezioro Hańcza. Nie tylko dlatego, że jest to najgłębsze jezioro w Polsce, ale także dlatego, że gołym okiem widać, że jest w nim najczystsza woda, oraz dlatego, że jest ono jeszcze stosunkowo mało oblegane przez turystów. Jeśli ktoś jednak kocha turystów, koniecznie powinien się udać nad Wielkie Jeziora Mazurskie, a w szczególności do takich miejscowości jak Mikołajki czy Węgorzewo. Towarzystwa mu tam nie zabraknie.
Żeby nie było, że promujemy wyłącznie jeziora na Mazurach, to możemy zdradzić, że sami od czasu do czasu robimy letnie wypady nad jeziora w Szwajcarii Kaszubskiej (czyli jak dla nas w zasadzie za miedzą). Do tego ognisko lub grill, piwo, sprawdzeni znajomi i gitara. Ech, naprawdę niewiele nam trzeba.

Niewątpliwe urocze jest także Polskie morze, choć nie tak piękne i ciepłe, jak np. Morze Śródziemne. I też można nim dopłynąć na wyspę, choć nie tak piękną i dużą jak np. grecki Kos. Ale dla minimalistów w zupełności wystarczy urocze Świnoujście położone na 44 wyspach.Na naszym blogu rozprawiamy się także z mitami na temat Polski, o jakich zdarza się czasem usłyszeć od obcokrajowców. Dowodzimy, że nie jest prawdą, że po ulicach chodzą białe niedźwiedzie, chociaż niedźwiedzie i żubry spotkać można u nas naprawdę.
Są też rysie i żbiki, a także inne dzikie zwierzęta, takie jak muchy, pająki i karaluchy. Ze wszystkimi mieliśmy okazję spotkać się oko w oko. Na szczęście z bezpiecznej odległości. Zainteresowanym polecamy w szczególności Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży, a z dziećmi można wybrać się choćby do Oliwskiego ZOO w Gdańsku.
 

Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą aktywnej turystyki górskiej, czy wolisz wygodny leżak nad morzem, rejs motorówką po jeziorze, czy  spokojny spacer po parku krajobrazowym. Najważniejsze jest to, abyś nie siedział w miejscu! (a jeśli już siedzieć, to za każdym razem w innym).

Dlatego namawiamy każdego:Więcej wpisów o przyrodzie:

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy