2 tygodnie we Wschodniej Polsce. Co warto zobaczyć i zwiedzić w woj. podlaskim?

Wrzesień upłynął pod znakiem przepięknych krajobrazów parków narodowych, miejsc mało znanych, Szlaku Tatarskiego i prawosławnych cerkwi. Wybraliśmy się w podróż sentymentalną. Odwiedziliśmy te same miejsca, co 7 lat temu podczas naszego urlopu na Wschodniej Ścianie Polski. Wtedy była to jedna z naszych pierwszych samochodowych wycieczek po Polsce. Teraz wróciliśmy z pierwszej wspólnej wyprawy kamperem.

Bajkowa kraina - Suwalski Park Krajobrazowy

Nic nie stoi na przeszkodzie, zebyś zrobił dokładnie taką samą trasę i zobaczył te same bajeczne krajobrazy. Nie potrzebujesz do tego kampera. Wybierz dowolny środek lokomocji - samochód, rower, a nawet siłę własnych nóg. Potrzebny Ci tylko wystarczająco długi urlop. Spisaliśmy dla Ciebie plan pierwszego tygodnia naszej podróży. Teraz Twoja kolej. Śmiało. Korzystaj!

Jechaliśmy kamperem - mieliśmy przewagę

Gdy podróżujemy autem osobowym, wszystko musimy wcześniej planować. Przede wszystkim noclegi. Kamper pozwolił nam posmakować prawdziwej wolności podróżowania. Mając dom na kółkach nic nas nie ograniczało!

Mogliśmy zatrzymać się w dowolnym miejscu, na którym tylko zmieścił się ten siedmiometrowy sprzęt i nocować tam, gdzie akurat mieliśmy ochotę. Każdego dnia mogliśmy pojechać w inną stronę, a plan naszej podróży po raz pierwszy powstawał z dnia na dzień na kolanie. Wyjechaliśmy tylko z jedną myślą: jedziemy z północy na południe i zwiedzamy atrakcje wzdłuż wschodniej granicy kraju.

Pokażę Ci pierwszy tydzień naszego życia w kamperze. W planie mieliśmy zwiedzanie województwa podlaskiego, choć zaczęliśmy na północnych Mazurach, a skończyliśmy w województwie lubelskim. W telegraficznym skrócie opisałam każdy dzień. Potraktuj to jak gotowe pomysły na jednodniowe wycieczki.

Zwarty i gotowy?

Zaczynamy!

Plan na pierwszy tydzień we Wschodniej Polsce


1. Niedziela: Mosty w Stańczykach, Jezioro Hańcza, siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu
2. Poniedziałek: punkt widokowy w Turtulu, drewniany kościół w Jeleniewie, punkt widokowy na Cisowej Górze, widoki w Smolnikach, Trójstyk w Wisztyńcu, degustacja serów w Wiżajnach, widokowa droga 651, spacer po Puńsku
3. Wtorek: klasztor pokamedulski w Wigrach, trasa przez Suwałki - Augustów - Grajewo - Osowiec Twierdza, wizyta w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego, ścieżka edukacyjna w Biebrzańskim Parku Narodowym
4. Środa: spływ kajakowy Biebrzą na trasie Wroceń - Dolistowo, rajd Carską Drogą (tzw. łosiostradą) i podziwianie Biebrzańskiego Parku Narodowego: Grobla Honczarowska, Długa Luka, kolacja w Tykocinie,
5.  Czwartek: poranna Sokółka, zwiedzanie Szlaku Tatarskiego: Bohoniki - rondo w Krynkach - Kruszyniany, Skit w Odrynkach, nocleg w Białowieży
6. Piątek: rowerem po Białowieskim Parku Narodowym: ścieżka edukacyjna "Żebra Żubra" i Rezerwat Pokazowy Żubrów
7. Sobota: świątynia w Kleszczelach, zwiedzanie Świętej Góry Grabarki, informacja turystyczna w Białej Podlaskiej, pierwsza część rajdu drogą 816: dawna cerkiew unicka (dziś kościół) w miejscowości Ortel Królewski, cerkiew i kościół w Kobylanach, cerkiew neounicka w Kostomłotach, Kodeń z sanktuarium Matki Boskiej z Guadelupe

Nasza podróż kamperem prawie nie różniła się od podróżowania ukochanym autem osobowym. Też było intensywnie i ciekawie. Ale z całego ogromu emocjonujących i przepięknych miejsc, które widzieliśmy, wybraliśmy dla Ciebie te specjalne, wyjątkowe. Jeśli zastanawiasz się co warto zobaczyć przez pierwszy tydzień na Wschodniej Ścianie Polski, oto co Ci polecamy:

1. Piękną przyrodę
2. Miejsca mało znane
3. Podlaski Szlak Tatarski
4. Prawosławne świątynie, pustelnie i klasztory.
{newsletter}

1. Piękna przyroda: parki krajobrazowe i narodowe

Moje najpiękniejsze wspomnienia ze wschodniej Polski - te kamperowe i te sprzed sześciu lat - wiążą się z oszałamiającą przyrodą parków narodowych i krajobrazowych.

Podobno ludzie najczęściej na urlopie szukają wypoczynku. Dlatego nie rozumiem, dlaczego większość naszych rodaków na wakacje jeździ na Krupówki w Zakopanem czy na Monciak w Sopocie. Ja najchętniej planowałabym je na zmianę w Suwalskim Parku Krajobrazowym i Białowieskim Parku Narodowym.

Tylko spójrz na zdjęcia. A to tylko drobny przedsmak tego, czego doświadczysz przemierzając kilometry szlaków pieszych, rowerowych czy kajakowych.

Suwalski Park Krajobrazowy - pięknie!Staw w TurtuluPięknie jest w Suwalskim ParkuWejście na Punkt Widokowy w TurtuluWidok na siedzibę Parku w TurtuluNa Rowerze przez Żebra Żubra w BiałowieżyRezerwat Pokazowy Żubrów w BiałowieżyWieża widokowa nad BiebrząBiebrza o wschodzie słońcaBiebrza o zachodzie słońca

2. Miejsca mało znane

Są takie miejsca, o których mało się mówi, rzadko do nich jeździ i z pewnością nie są atrakcjami pierwszego wyboru przy planowaniu wycieczki. Właśnie dlatego chcę zwrócić na nie Twoją uwagę. Może nikt inny Ci ich nie poleci, ale ominąć je, będąc blisko, to poważny błąd. Znaleźliśmy kilka takich miejsc.

To m.in. Mosty w Stańczykach, drewniany kościół w Jeleniewie, Trójstyk w Wisztyńcu, sery w Wiżajnach i litewskie przysmaki w Puńsku. Dla zaawansowanych polecamy jeszcze Sejny, Tykocin i Sokółkę, choć tym razem zabrakło nam czasu, żeby zatrzymać się w tych miejscowościach na dłużej. Ponieważ zwiedzanie po zmroku nie było najlepszym pomysłem, na jaki mogliśmy wpaść, postanowiliśmy zostawić je sobie na kolejną okazję.

Kultowe akwedukty w StańczykachPiękny kościół w SokółceDrewniany kościół w JeleniewieImponujący kościół WNMP w Puńsku Do Puńska warto przyjechać po mrowiskoJezioro w WiżajnachTrójstyk granic w WisztyńcuTrójstyk granic w Wisztyńcu

3. Podlaski Szlak Tatarski

Szlaki Tatarskie w Polsce są dwa - mały i duży, ale jeśli nie masz czasu zwiedzić wszystkich miejscowości, zatrzymaj się chociaż w Bohonikach i Kruszynianach. Zwiedzisz tu dwa jedyne w Polsce drewniane meczety muzułmańskie, które przetrwały setki lat.

Dowiesz się w nich od przewodników, skąd w Polsce wzięli się Tatarzy, jakie są ich święta, zwyczaje, tradycje i religia. Zobaczysz mizary, czyli tatarskie cmentarze, a w Kruszynianach, w restauracji "Tatarska Jurta" posmakujesz przepysznej tatarskiej kuchni i napijesz się aromatycznej kawy po tatarsku. Mam nadzieję, że długo nie dasz się namawiać.
Meczet w BohonikachMeczet w BohonikachMeczet w BohonikachMeczet w KruszynianachMeczet w Kruszynianach - Dżamil opowiada historieMeczet w KruszynianachZabytkowy cmentarz w KruszynianachZabytkowy cmentarz w KruszynianachNowy kompleks w KruszynianachTatarskie przysmaki w Tatarskiej Jurcie

4. Polska prawosławna - cerkwie, klasztor i skit

Na wschodzie Polski mieszka najwięcej wyznawców prawosławia. Krajobraz z cerkwią w tle rzuca się w oczy. W porównaniu do naszego urlopu sprzed sześciu lat, widzę ogromną różnicę w możliwości zwiedzania świątyń prawosławnych. Kiedyś wejście do cerkwi w ciągu tygodnia graniczyło z cudem. Tym razem mogłam się ich naoglądać do woli i porównać, który ikonostas jest najpiękniejszy.

Tylko w pierwszym tygodniu kamperowej przygody widzieliśmy cerkwie w Grabarce, Kostomłotach i Kobylanach (tę tylko z zewnątrz), odwiedziliśmy klasztor na Świętej Górze i dotarliśmy do skitu, czyli prawosławnej pustelni w Odrynkach.

Wizyta w skicie była dla nas największym zaskoczeniem i odkryciem, bo żeby dotrzeć do świątyni, musieliśmy przejść prawie kilometr po drewnianej kładce przez teren podmokłych łąk. Jeśli nie dotrzesz tam osobiście, spójrz choć na zdjęcia.

Dojście kładką do skitu w OdrynkachCerkiew w skicie w OdrynkachPrawosławny skit w OdrynkachCerkiew na Górze GrabarceWejście do cerkwi na Górze GrabarceLas krzyży na Świętej Górze GrabarceLas krzyży na Świętej Górze GrabarceLas krzyży na Świętej Górze GrabarceŚwiątynia unicka w KostomłotachW środku unickiej świątyni w Kostomłotach


Ciąg dalszy nastąpi

W kolejnym wpisie opowiem, gdzie zagnało nas w drugim tygodniu przygody z kamperem. Gwarantuję, że było równie intensywnie i ciekawie. Dostaniesz też kolejną dawkę zdjęć zrobionych przez Macieja.

Dziś wiem już, że podróżowanie to nieuleczalna choroba. Odkąd wróciliśmy z urlopu kamperem, od razu zaczęliśmy się zastanawiać co zrobić, żeby to znowu powtórzyć.

Kamperem przez Biebrzańskie rozlewiskaKamper przed drewnianym kościołem w JeleniewieMaciej przy Biebrzańskiej ŁosiostradzieKamper na Trójstyku Granic

A co, jeśli się nie uda?

Wsiądziemy w naszą osobówkę i znowu ruszymy przez parki i łąki odkrywać kolejne ukryte świątynie, małe miejscowości i miejsca, których być może nie ma jeszcze na turystycznej mapie Polski.

Podoba mi się - podaję dalej :)

Wschodnia Polska wciąż pozostaje nieodkryta i egzotyczna. Podobają Ci się nasze zdjęcia i to jak ją opisujemy? Udostępnij tę relację na Facebooku. I zachęcaj z nami do przyjazdu na Wschodnią Ścianę Polski. [Link do wpisu na FB]

2 tygodnie we Wschodniej Polsce. Co zwiedzić? Część 1.

Zachwycająca mieszanka Wschodniej Ściany Polski: piękne widoki, urzekające świątynie, przenikające się religie i kultury. To trzeba zobaczyć.

Poczytaj jeszcze:

Polecamy nasze poradniki, przewodniki i relacje z najciekawszych miejsc w Polsce:
10 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Bardzo ciekawy artykuł. Wiele z tych miejsc miałem okazję już zobaczyć, ale o kilku dowiedziałem się od Was. No cóż, Polska Wschodnia cały czas mnie jeszcze zaskakuje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to tylko kilka przykładów. Tego jest więcej. Wiele miejsc niestety pominęliśmy z braku czasu :)

   Usuń
 2. Stwierdzam, że jestem jakaś nienormalna, albo mam bzika na punkcie Polski, bo te miejsca znam doskonale, albo ze słyszenia, albo w nich po prostu byłam.
  Myślę, że lekko popłyneliście pisząc, że Stańczyki są mało znane....
  Adela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla zbzikowanych na punkcie Polski żadne miejsca nie są mało znane :) w jednym z moich albumów o Polsce o miejsach mało znanych (taki jest tytuł tej książki) Stańczyki zajmują honorowe miejsce. Pomyślałam, że może coś jest na rzeczy. Tym bardziej cieszy mnie ten komentarz. Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Miałam przyjemność być w tych wszystkich miejscach i cieszę się, że ktoś z innych rejonów Polski odwiedza moje strony:) szkoda, że będąc w okolicach Krynek nie wstapiliscie do Poczopka-Krolestwa sów, naprawdę magiczne miejsce. Pozdrowienia z zielonych płuc Polski i zapraszamy ponownie!
  Ps
  Bardzo ciekawy artykuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znaliśmy tego miejsca. Za każdym razem w Polsce zaskakuje nas coś nowego. Jestem pewna, że w te okolice wrócimy wcześniej czy później. Pozdrawiam z Trójmiasta!

   Usuń
 4. Bajeczne zdjęcia.
  I miejsca przepiękne. Zestarzałam się, a w wielu z nich jeszcze nie byłam. Działacie inspirująco - pewnie się w końcu zbiorę, jak do Trójmiasta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez względu na wiek, kiedy człowiek ruszy w drogę, to w krótkim czasie może zobaczyć wiele pięknych miejsc w Polsce. Nasze relacje to tylko dwa tygodnie urlopu. Trzymamy kciuki za kolejne podróże! Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Poczynam wstepne przygotowania do naszych przyszlych wszasow we wschodniej Polsce.
  Zupelnie nie znam tej czesci Polski. Wybieram sie na te upragnione wczasy z moja synowa. ktora uczy sie wlasnie jezyka polskiego ( znajac juz 4 jezyki ) Zawsze marzylam o takich wlasnie wczasach na lonie przyrody. Nie jestem jeszcze przekonana gdzie bedzie nasz punkt docelowy.
  Chce to dobrze rozpracowac i stworzyc Super Wakacje, o ktorych Stefania nigdy nie zapomni.
  Czekam na sugestie tudziez propozycje. Dzieki !

  OdpowiedzUsuń
 6. 4. Polska prawosławna - cerkwie, klasztor i skit

  W Kostomłotach jest cerkiew prawosławna, nowowybudowana ( w bieżacym wieku), a zdjęcia pod fotografią z Grabarki, to Sanktuarium Unitów Podlaskich z relikwiami błogosławionych męczenników z Pratulina czyli jedyna w Polsce cerkiew neounicka pod zwierzchnictwem Watykanu.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy