Kultura

Polska jest jak sałatka – miks warzyw i przypraw polany sosem winegret: wielokulturowość, wielonarodowość, wieloetniczność oraz zestawienie różnych innych cech ludzkich. Kaszubi, Tatarzy, Łemkowie, Kociewiacy, katolicy, prawosławni, muzułmanie – nawet jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka – wszystko ze sobą wymieszane.


Tylko podróżując i osobiście rozmawiając z ludźmi można poznać ich prawdziwe historie, podskórne nastroje, nastawienie, problemy, obyczaje, kulturę, obrzędowość – wszystko. Niewyczerpana kopalnia inspiracji i pozytywnych wibracji. Nie wyczytacie tego z książek.
Żaden przewodnik nie przekaże smaku pierekaczewnika, zapachu pierogów z dziczyzny, czy innych specjałów lokalnej kuchni. Tak jak żadne zdjęcie nie odda prawdziwego koloru chłodnika litewskiego (różowy to mało powiedziane…). To wszystko nadaje sens podróżowaniu. Kulturę dosłownie wchłania się w siebie.

Dobrze jest zwiedzać właśnie teraz, gdy Polska nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowana, gdy w każdym muzeum, skansenie czy kopalni można zamienić kilka słów na osobności z przewodnikiem. Gdy napotkany w ogrodzie kościelnywpuści człowieka do pięknej zamkniętej świątyni i powie kilka słów na jej temat.

Gdy ludzie zaproszą człowieka na podwórko czy do domu, żeby pokazać mu swoje prywatne zbiory lub biorąc klucz specjalnie przejdą się z turystą na drugi koniec miasta, żeby otworzyć mu bramy do ruin zamku. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie takiej sytuacji np. w Muzeum Picassa w Maladze. Dlatego chcemy z tego jak najwięcej skorzystać – właśnie teraz, zanim będzie za późno. Zanim Polskę zaleje fala zachodnich turystów, którzy są – jak to powiedział jeden ze znajomych – jak bakterie – wszędzie czują się dobrze. Oni mogą tego nie docenić.


Dla niezapomnianych wrażeń należy zdążyć jeszcze włożyć filcowe kapcie, żeby móc zwiedzić muzeum na zamku na Pieskowej Skale, zanim ten fantastyczny zwyczaj zniknie na dobre oraz przejść korytarzami Jaskini Niedźwiedzia, zanim zostanie zniesiony zakaz jej dotykania robienia zdjęć. Wrażenia z takich wycieczek – bezcenne.

Ktoś może powiedzieć – a to Polska właśnie. No właśnie. I za to tę Polskę kochamy, choć czasem nas irytuje.  Dlatego póki zdążysz, mamy radę:
Więcej kulturalnych wpisów:Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy