Zamek Królewski i Syrenka, czyli ciąg dalszy zwiedzania Warszawy

W ostatnim wspomnieniu o Warszawie zostawiliśmy Was na Placu Zamkowym, zapatrzonych razem z nami na panoramę miasta i wyłaniający sie na dalszym planie Stadion Narodowy, który wskutek splotu pewnych wydarzeń  sportowych i niefortunnych zjawisk pogodowych ironicznie został przemianowany na "Basen Narodowy".

Zamek Królewski i kolumna Zygmunta

Odganiając te niechlubne wspomnienia ruszyliśmy w kierunku mitycznej Syrenki Warszawskiej mijając po drodze siedzibę królów, potocznie zwaną Zamkiem Królewskim, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy Warszawę da się lubić?

Zygmunt III Waza - stolica w Warszawie to jego sprawka

Na Placu Zamkowym stoi najwyższy w Warszawie świecki pomnik – Kolumna Zygmunta. Jest to pomnik Króla Zygmunta III Wazy. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, tak jak my, dlaczego pomnik akurat tego króla stoi przed Zamkiem Królewskim, to zdradzimy Wam ten sekret – Król Zygmunt III Waza to jest właśnie ten król, który nam przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy i ustanowił zamek nową siedzibą króla i dworu.

pomnik Króla Zygmunta III w Warszawie

Zamek Królewski nie miał szczęśliwej historii – plądrowały go po kolei wojska szwedzkie, rosyjskie, a wreszcie niemieckie w czasie II wojny światowej, kiedy to został niemal doszczętnie zniszczony podczas Powstania Warszawskiego. Odbudowa zamku nastąpiła dopiero w latach 70-tych zeszłego wieku. Z ważniejszych wydarzeń jakie miały miejsce na zamku, to podpisanie Konstytucji 3-go Maja w 1791roku.

Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie

Polując na ciekawe kadry

Podczas, gdy Kasia korzystała z pierwszych promieni słońca tej zimy...

korzystając z pierwszych promieni słońcaKasia polująca na promienie słońca

...Maciej polował na ciekawe kadry i próbował najlepiej uchwycić te chwile spędzone na Placu Zamkowym.

Warszawa - przeprosiny przed kolumną Zygmunta
Warszawa - widok na krakowskie przedmieście
Warszawa - widok na krakowskie przedmieście
Warszawa - kamienica przy placu zamkowym
Warszawa - kamienica przy placu zamkowym
Warszawa - Plac Zamkowy

Syrenka Warszawska - w sercu Starego Miasta

Sercem Starego Miasta jest Rynek, do którego przechodzi się spod Zamku Królewskiego, czasami w nietypowym towarzystwie...

Warszawa - śmierć na starym rynku
Warszawa - Stary Rynek
warszawska syrenka na tle starego rynku

Na środku Rynku stoi symbol Warszawy – Syrenka Warszawska. Wokół wywyższają się przyklejone do siebie piękne, warszawskie, kolorowe kamienice. Ech, gdyby tylko było cieplej – być może otwierają się tam wówczas podwoje kawiarenek i ogródków? My jedynie schowaliśmy się na chwilę przed mrozem w Informacji Turystycznej, która znajduje się właśnie na Rynku – gdyby ktoś szukał.

warszawska syrenka na rynku

warszawska syrenka na starym rynku

warszawska syrenka i lokalny bard
warszawska syrenka na tle starego rynku

CDN...

Podziwiając pomnik Syrenki wiadomo już było, że poziom kofeiny u Kasi drastycznie spadł, w związku z czym najwyższy czas, aby nakazać ewakuację. Znalezienie kawy i jedzenia okazało się nie tak prostym zadaniem w Warszawie, a czekało nas tego dnia jeszcze kilka punktów wartych naszego zainteresowania.

warszawskie krakowskie przedmieście

O tym, jak skończyła się przygoda z poszukiwaniem jedzenia i kontynuowaniem zwiedzania, opowiemy w kolejnym wpisie, okraszonym słuszną dawką pięknych zdjęć zrobionych przez Maćka.

Jesteście ciekawi?

Więcej o Warszawie:

9 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. A czym robicie zdjęcia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeden z prostszych modeli lustrzanki cyfrowej Canon. A dlaczego pytasz?

   Usuń
  2. Bo sam od niedawna mam dylemat, ale głównie w zakresie obiektywów, które wybrać. Choć ja mam akurat Nikona D90, czyli inny system :-)

   Usuń
 2. Miejsca, które widzę na co dzień pięknie utrwaliłeś!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czasem te same miejsca, które mijamy co dzień, widziane oczami innych wyglądają jakoś tak inaczej, inspirująco? zauważyliście? :)

   Usuń
 3. Bardzo fajny artykuł i ciekawe zdjęcia trzeba przyznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja dziekuję za docenienie artykułu, a Maciej - zdjęć :) cieszymy się, że się podoba :)

   Usuń
 4. Rynek zimą wygląda trochę "łyso", jak jest zimno i nic specjalnego się nie dzieje. Za to na wiosnę zapełnia się ogródkami, kataryniarzami, portrecistami i innymi cudami. Serdecznie zapraszam Was do Warszawy wiosną lub latem :) Macie jeszcze wiele pięknych miejsc do zobaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zimą Rynek jest trochę "łysy". Kamieniczki zawsze piękne, ale jak się nic specjalnego nie dzieje to jest dość pusto. Na wiosnę pojawiają się ogródki, kataryniarze, portreciści i inne cuda. Ludzi oczywiście też przybywa, ale to ma swój urok. Serdecznie zapraszam Państwa do Warszawy na wiosnę, gdy cieplej i latem. Macie jeszcze wiele pięknych miejsc do zobaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy