Co warto zobaczyć we wschodniej Polsce?

Wschodnia Polska to podlaskie jeziora, szlak litewski i tatarski, piękna przyroda, bogactwo atrakcji i relaks w Bieszczadach. Wymarzony urlop!

Ruszaj w Drogę odkrywa Wschodnią Ścianę Polski!

Braliśmy kiedyś udział w akcji "Trasy Magiczne", w której poproszono nas o wyznaczenie ciekawej trasy przechodzącej przez kilka polskich województw. Ani przez chwilę nie mieliśmy żadnych wątpliwości. Zaproponowaliśmy trasę magiczną, która może zaskoczyć samych organizatorów akcji :) Nasza polecana i osobiście przetestowana trasa przekracza granicę wielu województw i ciągnie się od województwa warmińsko-mazurskiego przez Podlasie, Mazowsze, województwo lubelskie aż po Podkarpacie. Zapraszamy Was na przypomnienie naszej magicznej wycieczki po wschodniej Polsce :)

Ruszaj w Drogę odkrywa Wschodnią Ścianę Polski!

Czyj to pomysł?

Nie pamiętam już czyim pomysłem – moim czy Maćka, był pomysł urlopu na wschodniej ścianie Polski – od Suwalszczyzny po Bieszczady. Bezapelacyjnie jednak był to mój ulubiony wypad. Dlaczego? Mało zamków do zwiedzania ;) Za to dużo otwartej przestrzeni, przyrody, kultury, duchowości, odpoczynku i relaksu.

Odpoczynek na Podlasiu

Domyślacie się pewnie, że napisanie choćby kilku zdań o każdym z miejsc w jednym wpisie nie jest możliwe. Dlatego specjalnie dla Was dokonaliśmy subiektywnego wyboru. Zaczynając od północnego Podlasia, zdecydowanie polecamy relaksujący wypoczynek nad Jeziorem Hańcza, najgłębszym, i chyba też najczystszym jeziorem w Polsce. Kamieniste dno, zimna, przejrzysta woda i ławice małych rybek zabawnie dryfujących wśród przypominających podwodny las wodorostów. Odpoczynek w tym miejscu gwarantowany z powodu braku tłumu turystów.

nad jeziorem Hańcza

Wpływy litewskie

Gdy już znudzi się Wam leżenie plackiem nad brzegiem jeziora, pakujcie manatki i jedźcie do Sejn i Puńska szukać wpływów litewskich. Znajdziecie je choćby w świątyniach. A także w dobrych knajpach, gdzie koniecznie trzeba spróbować litewskiego chłodnika oraz innych specjałów, np. bezalkoholowych kolorowych napojów.

Ruszaj w Drogę testuje litewskie specjały

Augustowskie kanały

Stamtąd możecie ruszyć prosto do Augustowa, gdzie polecamy w pierwszej kolejności udać się do świetnie wyposażonej informacji turystycznej. Tam dowiecie się m.in. jaki statek wybrać na rejs po Kanale Augustowskim, a jaki wwiezie Was do Doliny Rospudy.

informacja turystyczna w Augustowierejsy po kanale augustowskim

Z wizytą u polskich Tatarów

Jadąc dalej cały czas na południe dotrzecie do Sokółki, gdzie swój początek bierze Szlak Tatarski. Być może zdarzyło się Wam o nim czytać w niektórych przewodnikach. Szlak Tatarski koniecznie trzeba zwiedzić, ponieważ znajdują się na nim unikatowe w skali kraju, jedyne dwa pozostałe w Polsce drewniane meczety. Zainteresowanych szczegółami, odsyłamy do wpisów o meczetach w Bohonikach i Kruszynianach.

kościół w Sokółcemeczet w kruszynianachmeczet w bohonikachmeczet w bohonikach

Nie przegapcie także naszego wpisu o kuchni tatarskiej! Koniecznie musicie, będąc na miejscu, spróbować pierekaczewników i kibinów w Jurcie Tatarskiej.

pierekaczewnik i kibin
{newsletter}

Czy Pani się Puszcza Białowieska podoba?

Objedzeni i nasyceni kulturą Muzułman, mijamy po drodze piękną Cerkiew prawosławną w Gródku, a następnie gnamy wprost do Białowieży, do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Będąc na miejscu, zwiedzamy także Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego, który jako unikatowy zabytek przyrody, nietknięty niemalże ręką człowieka, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ech, gdybyśmy tylko mieli więcej czasu. Są tam takie piękne trasy rowerowe…

warchlaki z Puszczy Białowieskiej

Zatrzymując się jeszcze w Grabarce, podziwiamy słynny na całą Polskę las krzyży i po chwili zadumy ruszamy na południe Polski.


Dla tych co czasu nie liczą

Jeśli mamy więcej czasu, zajeżdżamy jeszcze do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, spędzamy długie godziny śmiejąc się do rozpuku jeżdżąc na nietypowych rowerach Józefa Majewskiego i podziwiając pomysłowość eksponatów i samej idei Muzeum Pijaństwa.

Kazimierz Dolny nad Wisłą

Możemy także w tak zwanym międzyczasie odwiedzić tak kultowe miejscowości jak Pacanów, czy Szczebrzeszyn!


Nie tracąc ani minuty dłużej, wpadamy jeszcze na gigantyczne i przepyszne lody do Lublina i wyruszamy w Bieszczady.

najlepsze lody w Lublinie

"Relaks" w Bieszczadach

Nieco już zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, cieszymy się, że teraz czeka nas tydzień wypoczynku w Bieszczadach. O ile oczywiście przy Maćku można w ogóle mówić o „wypoczynku” ;).

A Bieszczady są takie piękne latem i jesienią! Wybieramy dowolną trasę – na Połoninę Wetlińską, na Połoninę Caryńską, na Bukowe Berdo, czy Tarnicę i Halicz. Uważajcie jednak, aby na Tarnicy nie dopadła Was hiperwentylacja!

hiperwentylacja na TarnicyRuszaj w Drogę w Bieszczadach

Dla miłośników koni polecamy trasy konne, które można pokonać na bieszczadzkich Hucułach – np. tych ze stadniny w Wołosatem.

Jeśli chodzenie Was nuży – wypożyczcie rower. Nie wpadajcie tylko na takie szalone pomysły jak wycieczka rowerowa z Wołosatego do Wetliny. To zdecydowanie za daleko ;)

W Bieszczadach jest tyle do zobaczenia – żeby wspomnieć tylko klimatyczne bieszczadzkie cerkwie, zamek Kamieniec, klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, muzeum skansen kultury łemkowskiej w Zyndranowej, czy naszą ulubioną hodowlę wspaniałych, uroczych i niebywale pluszowych alpak?

zyndranowahodowla alpak w korczyniecerkiew w Komańczy
A wieczorem? Wieczorem idziemy na piwo i słuchamy lokalnych legend o biesach i bieszczadzkich aniołach oraz jemy placka po cygańsku. I marzymy o tym, kiedy znowu tu wrócimy i co zwiedzimy.


Poczytaj jeszcze:

Zastanawiasz się gdzie jeszcze warto pojechać? Sprawdź nasze regionalne przewodniki, a w szczególności:

22 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. To nie odkryte magiczne miejsca! Wybieramy się na przejazd trasą bardzo podobną, a może skorzystamy z waszego "gotowca" planujemy to już od jakiegoś czasu :) Dziękuję za podpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zachęcamy! chociaż ten nasz gotowiec to i tak jest tylko minimum, co można zobaczyć na trasie :) Wschodnia Polska jest taaka piękna:

   http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4Gkafib7ePE

   http://www.youtube.com/watch?v=eigdqA1Lvlk

   Usuń
 2. Pani Kasiu wybieramy się tym waszym "gotowcem" :) w sierpniu. Myślę,że właśnie takiej STRONKI szukałam. Proszę mi powiedzieć jak wygląda taka wycieczka z psem? Myslę,że jednak nie wszystkie miejsca będą dostępne. Rospuda? Białowieża? Pozdrawiam serdecznie. Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo miło nam to słyszeć i trzymamy kciuki za udany urlop! jeśli chodzi o pieski, to myślę, że najlepsza pod tym względem będzie agroturystyka (z hotelami i hostelami gorzej, bo tam zwierzęta mogą przeszkadzać innym gościom); w dodatku agroturystyka jest niedroga, a w Polsce na przyzwoitym poziomie :) Gdy płynęliśmy statkiem w kierunku Rospudy, to jednym z pasażerów był piesek, więc nie powinno być problemu (nie wiem jak z wstępem do samej doliny). W Białowieży do ścisłego rezerwatu raczej z psem nie wpuszczą, ale już wycieczki rowerowe z czworonogiem u boku powinny być ok. myślę, że wschodnia Polska to dobry pomysł na wycieczkę ze zwierzakami, bo po drodze dużo zielonych terenów, lasów i łąk, więc się przyjaciel wybiega :) (ps. w górach oficjalnie nie wolno z psem na szlak chodzić, ale nie wszyscy to respektują. warto jednak wtedy przygotować jakąś kwotę na ewentualny mandat. o nocleg z psem trzeba się popytać, ale w kwaterach prywatnych nie powinno być problemu :)).

   Usuń
 3. Jeżeli ktoś wybiera się w tą część Polski należy pamiętać, że drogi wojewódzkie są w opłakanym, wręcz tragicznym stanie,krajówki często także nie spełniają norm drogi krajowej,o drogach lokalnych nie wspominam,jadąc od Kruszynian w pewnym momencie skończył się asfalt i zaczęła droga szutrowa,w innym przypadku garb między koleinami był ścięty przez podwozia aut!Pod tym względem wschód został w tyle,pochodzę z zachodniej Polski,takie drogi są tylko w skrajnych przypadkach,na wschodzie jest normą,wczoraj wróciliśmy z rodziną z podobnej wyprawy po tamtej okolicy,więc należy pamiętać jeżeli zależy komuś na zawieszeniu auta należy jak najrzadziej zjeżdżać z krajówki,oprócz moich (kierowcy) uwag dodam, że tereny są piękne szczególnie Białowieski Park Narodowy.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hehe, no trochę tak jest, dlatego gdy jest się we wschodniej Polsce, należy przesiąść się na rower i przemierzać leśne ścieżki rowerowe :) pozdrawiam!

   Usuń
 4. trzeba by to odmalowac wszystko drogi mosty jakas elektrownie zbudowac podatki do gminy i maja jak w bajce a i nam bedzie dobrze bo bedziem tam jezdzic:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co do zasady tak to powinno działać i do tego będziemy zachęcać :) a Wschodnia Ściana bardzo nas zauroczyła - wciąż chcemy tam wrócić :)

   Usuń
 5. gratuluję !!!
  i będę was obserwować :)))

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,
  Mieszkam na Podlasiu, miło jest zobaczyć na innym blogu miejsca, które się odwiedzało. Zdecydowanie polecam Białowieski Park Narodowy oraz muzeum przyrody w samej Białowieży ;) zapraszam! https://www.youtube.com/watch?v=yt-oSzyo9DA

  OdpowiedzUsuń
 7. Strona z atrakcjami województwa, Podlaskiego Szlaku Bocianiego. Opisy atrakcji, informacje praktyczne, noclegi, gastronomia, mapa szlaku, aktualności ze szlaku:
  www.bocian.podlaskieit.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiadomo, że Podlasie jest w dziesiątce najciekawszych miejsc w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 9. AAA dlaczego nie ma mowy tutaj o Stadninie Koni w Janowie Podlaskim???????????????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam.
  Proszę podajcie przybliżoną kwotę jaką potrzeba posiadać na miesięczną wyprawę od Bieszczad po Suwałki (noclegi, paliwo, bilety ect)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm, a to już trzeba samemu policzyć. Ile dni x budżet na nocleg + ile auto pali / 100 km * kilometry i spisać atrakcje, które chcemy zobaczyć i wszystko sobie dodać. Taką wycieczkę możesz zorganizować za mniej niż 1000 zł nocując pod namiotem i za 10 000 zł nie licząc się z kosztami. Wszystko zależy od Ciebie.

   Usuń
 11. Fajne miejsca, jeszcze nie byłem we wszystkich wymienionych, ale w te wakacje się wybieram

  OdpowiedzUsuń
 12. Kazimierz Dolny, Zamość, Roztocze, okolice Włodawy i domy kryte strzechą, jest tego trochę na wschodzie naszego kraju

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj jest, jest. My prezentujemy tylko subiektywnie wybrane miejsca. Wszystkiego się nie da :)

   Usuń
 13. Tak zaliczylem od Malborka przez Augustow az do Bialowiezy trase i bylo pieknie .Niestety nie jestem hzardzista i musialem odposcic rosyjska ruletke na polskich drogach i wrocic na skroty do Sydney.Wy sie musicie nauczyc kultury na drogach zanim do was wroce.To co prezentujecie na waszych drogach prosi o pomste do nieba.Postanawiam zostac w Australi i okolicach przez reszte zycia bez polskich horrorow drogowych.Daleko wam do zachodu oj daleko. Michael

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładam jednak, że decyzja o wyemigrowaniu do Australii i pozostaniu tam nie była podyktowana jedynie kulturą na polskich drogach? :) ;)

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy